A háztartási hulladék mennyiségének termelődése évről évre növekszik hazánkban, de szerencsére sokan szívügyüknek tartják a környezetünk védelmét és igyekeznek csökkenteni a saját háztartásukban keletkező hulladék mennyiségét. Ebben a cikkünkben 10 olyan tippet hoztunk neked, amivel hosszútávon csökkentheted az otthonodban megtermelt hulladék mennyiségét. Így nem csak környezetbarátabb lesz otthonod, de megszabadulsz a folyamatos szemétürítéstől is, hiszen minél kevesebb hulladékot termelsz, annál kevesebbszer kell kivinni a szemetest is.
Hulladék csökkentése a konyhában
- Ne használj szalvétát és papírtörlőt, válaszd inkább az újraszalvétákat és konyharuhákat. Az újraszalvéta egy puha textilanyagból készült termék, amely hasonlóan praktikus, mint a konyharuha. Használat után könnyen mosható, és vékony, finom anyagból készül, ráadásul dekoratív is. Érdemes olyan konyharuhát és textilszalvétát választani, amelyek környezetbarát anyagokból készültek.
- Próbálj ki textil mosogatórongyokat vagy luffa szivacsot a mosogatáshoz, és hagyj fel a műanyag mosogatószivacsok használatával.
- Az ételek tárolásához használj üveg- vagy fém tárolóedényeket a műanyag helyett.
- Ha vendégeket vársz vagy bulit rendezel, ne használj egyszer használatos termékeket, inkább válassz újrahasznosítható, környezetbarát és mosható alternatívákat, mint például bambusz poharakat és evőeszközöket.
- Használj háztartási komposztálót. Így a növényi hulladékok (krumpli héja például) természetes úton le tud bomlani és értékes humuszt is kapsz, amellyel a kert földjét táplálhatod.
- Kerüld a kávégépek és kapszulák használatát, inkább válassz hagyományos kávéfőzőt, és használj őrölt kávét. A használt kávézaccot könnyedén bekeverheted a virágföldbe a növények alá a kertben vagy az erkélyen, így természetes módon táplálhatod a növényeidet, és elkerülheted a műtrágya használatát.
Bevásárlásnál
- Bevásárláskor ne vegyél újabb nejlonzacskókat, helyettük inkább vigyél magaddal textil bevásárlózsákokat. Így csökkentheted az egyszer használatos műanyag zacskók használatát.
- Vásárolj nagyobb kiszerelésű termékeket, így kevesebb csomagolást használsz és dobsz a szemetesbe.
- Ha van rá módod, válassz olyan termékeket, amelyeket újrahasznosítható csomagolásba csomagoltak.
Takarításnál
- Próbáld ki a házi tisztítószerek készítését, hogy csökkentsd a vegyi anyagok használatát és a csomagolásukkal se keletkezzen hulladék. Szódabikarbónát, ecetet vagy akár citromlevet is használhatsz a takarításhoz.
- Amennyiben nem tudsz saját tisztítószereket készíteni, válaszd a környezetbarát, organikus tisztítószereket.
- Cseréld le az egyszer használatos porzsákokat textil porszívózsákra, amelyet rendszeres ürítés és tisztítás mellett hosszú ideig használhatsz.
- Szelektíven gyűjts hulladékot otthonodban, mindig válaszd szét az újrahasznosítható és a nem újrahasznosítható anyagokat.
Kisgyermekes családoknak
- Ha a családban kisbaba van, válassz mosható textilpelust az eldobható változat helyett.
- Mosható popsitörlőkkel helyettesítsd a nedves törlőkendőket.
- Amikor babaruhákat vásárolsz, részesítsd előnyben az újrahasznosított vagy organikus anyagból készült darabokat.
- A kinőtt babaruhákat ne dobd el, inkább ajándékozd tovább a családon belül a következő kisgyermeknek, vagy adományozd el jótékony célokra. A túlságosan elnyúlt vagy kinőtt ruhákból készíts portörlő rongyokat olló segítségével, így hosszú ideig hasznosíthatod azokat.
- A műanyag játékok helyett válassz környezetbarát anyagokból készült játékokat, például fa játékokat, melyeket minőségi gyártóktól szerzel be. Kerüld a rövid élettartamú, használhatatlan műanyag játékokat.
És végül, de nem utolsósorban hagyj fel a papírújság és magazin lapozgatásával, és válaszd az online magazinokat. 🙂