Számos módja van annak, hogy kialakítsuk otthonunk stílusát. Egy anyag azonban kiemelkedik a többi közül, ez pedig maga a fa. Nemcsak esztétikatilag kellemes hatású, hanem praktikus is. Azonban a fafelületeket időről időre kezelni kell.
A lazúrfestékek védelmet nyújtanak
A fából készült felületek védelmét a legjobban a lazúrfestékekkel tudjuk megoldani. A Bíborfesték Üzletház fafelületekre lazúrfestékek széles választékát kínálja, emellett ápolókat, olajokat, javítótapaszokat, tömítőanyagokat, hígítókat, lakkokat, zománcfestékeket is beszerezhetünk náluk.
A fa színe, szerkezete, felülete megváltozhat az idő múlásával, ezzel pedig változik az esztétikai értékük és a teherbíró képességük, valamint az élettartamuk is csökkenhet. Az UV-sugárzás, a csapadék, a szél is káros hatással lehet a fára, ezenkívül még ott vannak a gombák és más kártevők.
A lazúrfestékek pedig nagy segítségünkre lehetnek a védelemben. Ezek között vannak vékony- és vastaglazúrok. Az előbbi vékony, rugalmas bevonatot képez, szinte minden felületen alkalmazható, még azokon is, melyek a hőmérséklet változásakor nem őrzik meg a szerkezetüket. A vastaglazúr ezzel ellentétben vastag bevonatot képez, ez nem hagyja majd beszívódni a vizet a fába, azonban ezt csak mérettartó szerkezeteken lehet használni.
A festék kiválasztásnál mindig nézzük meg, hogy mire is szánták az adott terméket. Például itt van a Polifarbe Boróka Satin oldószeres vastaglazúr, mely selyemfényű bevonatot képez, és kültéren, beltéren egyaránt használható. Jól jön például bútorok, lambériák, pergolák, burkolatok és egyéb faanyagok kezelésére. A színek tekintetében is széles a választék, magahóni, rózsafa, cseresznye, tölgy és mogyoró árnyalatokban is elérhető.
A lazúrfestés lépései
Az első lépés, hogy készítsük elő a felületet, csiszoljuk, portalanítsuk, ha kell, akkor gyantamentesítsük, és ne feledkezzünk meg az alapozásról sem.
Ezután kezdhetünk hozzá a lazúrozáshoz, melyet végezhetünk hengerrel és ecsettel is. Az első réteg felvitele után nézzük meg, hogy szálkás-e a fa, ha igen, akkor csiszoljunk rajta a második réteg felvitele előtt. Várjuk meg mindenképpen a teljes száradási időt, ami 24 óra. Ha így teszünk, hosszú időn át tudjuk használni a természetes fából készült dolgainkat, legyen az padló, bútor vagy korlát.
A fa sosem megy ki a divatból
A fából készült bútorok előnye a tartósság, hiszen a fa nem korrodálódik, nem rozsádosdik, és nem használódik el, mint a műanyag vagy a fém. Megfelelő gondoskodással a fabútorok generációkon át megőrizhetik szép állapotukat. Rendszeres tisztítással, polírozással megelőzhetjük a karcolásokat és horpadásokat.
Az ilyen felületek könnyen tisztíthatók és karbantarthatók, nem szennyeződnek gyorsan, csak egy puha rongy és enyhén szappanos víz szükséges ahhoz, hogy tiszták maradjanak. A természetes szépség szintén vonzó tulajdonság, emellett sokoldalú is a fa, hiszen klasszikus és modern enteriőrbe is találhatunk odaillő darabokat.