Az utóbbi években az ESG (Environmental, Social, Governance) kritériumok kiemelt szerepet kaptak a vállalatok stratégiájában, nem csupán a fenntarthatósági szempontok, hanem a versenyképesség szempontjából is.
Az ESG szemlélet nemcsak a környezet védelméhez járul hozzá, hanem a társadalmi felelősségvállalást és az etikus vállalatirányítást is támogatja. Ahhoz azonban, hogy egy cég hatékonyan megfelelhessen ezeknek az elvárásoknak, elengedhetetlen a szakértők bevonása, mint az EnergyHub, például energetikai auditok elvégzése során, amelyek – több más dokumentummal együtt, jó alapot képezhetnek az ESG célkitűzések megvalósításához.
Mi az ESG és mit jelent a vállalatok számára?
Az ESG három kulcsfontosságú területet ölel fel. Az első ezek közül a környezet (environment) védelme, ami magába foglalhatja a szén-dioxid kibocsátás csökkentését, az energiahatékonyság növelését, a megfelelő hulladékgazdálkodást, valamint összességében az erőforrások hatékony felhasználását.
A második lábat a társadalmi (social) tényezők adják. A munkavállalók jólléte, az esélyegyenlőség, a közösségi kapcsolatok fejlesztése és az etikus ellátási lánc működtetése mind ebbe a kategóriába sorolhatóak.
A harmadik a vállalatirányítás (governance) szempontrendszere, mely magába foglalja az átláthatóságot, az etikus döntéshozatalt, a korrupció elleni küzdelmet, valamint a részvényesek és az érintettek érdekeinek figyelembevételét.
Az ESG nemcsak a környezetvédelem és a társadalmi felelősség szempontjából lényeges, hanem a befektetők és a piac szempontjából is. Az ESG irányelveket követő cégek ugyanis jobban teljesítenek hosszú távon, hiszen kisebb kockázattal működnek és erősebb bizalmat élveznek.
ESG szabályok, előírások
Az ESG-re vonatkozó szabályok országonként és iparáganként is eltérőek, de az Európai Unió szigorú előírásokat vezetett be ezen a téren. 2024-től kedve az ESG riport készítés kötelező közepes és nagyvállalatok számára, a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) keretében.
A szabályozás célja, hogy a vállalatok fenntarthatóbbá váljanak, miközben a befektetők és az érintettek számára átláthatóbb képet nyújtsanak működésükről.
Az ESG integráció kezdő lépései
Az ESG szemlélet bevezetése komplex feladat, amely stratégiai tervezést és folyamatos fejlesztést igényel.
Az energetikai auditok készítése segítség lehet a környezetvédelmi célok meghatározásában. Az átfogó audit rávilágít az energialánc hiányosságaira, illetve konkrét javaslatokat is tesz annak optimalizálására.
Fontos a célkitűzések teljesítésével kapcsolatos folyamatos és transzparens riportálás a nemzetközi szabványok figyelembevételével és betartásával.
Fontos mind a menedzsmentet, mind a munkavállalókat folyamatosan képezni az ESG alapelvekről.
Az ESG szabályok betartása ma már nem csupán opció, hanem versenyelőny, tehát a megfelelő szemlélet kialakítása kulcsfontosságú a vállalat jövője szempontjából.