Az utóbbi években egyre többen döntenek a szórt purhab szigetelés mellett otthonuk energetikai felújítása során, ugyanis ennek révén jelentős energiamegtakarítás érhető el, a rezsiköltségeket akár 30-50%-kal is csökkentheti ez a beruházás.
Nem beszélve arról az előnyről, hogy komfortosabban is érezhetjük magunkat azokban az épületekben, ahol ez megvalósul. A klímaválság és a drasztikusan növekvő energiaárak okán előtérbe kerültek az energiahatékonyságot célzó beruházások, amelyeknek egyik leglátványosabb és leggyakrabban alkalmazott módszere az épületek hőszigetelése.
Új építésű családi házak esetén alapvető követelmény ma már, azonban rengeteg régi otthon is van, ahol saját érdekünkben áldozni szükséges rá, lehetőség szerint kiegészítve némi kormányzati támogatással. Miért a purhabot válaszd, miben nyújt többet, mint a hagyományosan alkalmazott szigetelések? És mennyi az annyi, vagyis hogyan alakul a purhab szigetelés ár?
Miért a szórt purhab szigetelést válasszam?
A hőszigetelés célja az épület hőveszteségének csökkentése, ezzel egyidejűleg pedig a hőnyereség maximalizálása. Az egyes épületszerkezetek esetében jelentős hőveszteséggel kell számolni, a fűtési energia nagy része – továbbá CO2 – távozik többek között a homlokzatokon, a tetőn, a födémeken, az aljzatokon keresztül a külső környezetbe. Ennek szabhat gátat a megfelelően tervezett és szakszerűen kivitelezett hőszigetelés.
A hagyományos szigetelőanyagokkal szemben a purhab szigetelés nemcsak hatékonyabb, gyorsabb kivitelezést tesz lehetővé, hanem hézag- és hőhídmentes szigetelést is biztosít. Bármilyen pormentes, vízszintes, függőleges vagy ferde felületen megtapad, a szórással kijuttatott anyag minden rést kitölt, és néhány másodpercen belül bedagad, megszilárdul. Kiemelkedő hő- és hangszigetelő képességét több mint 50 évig megőrzi, kellemes és penészmentes klímát biztosít az otthonokban.
Mennyibe kerül?
Az egyik leggyakoribb érv a purhab szigetelés ellen, hogy drága. Költsége több tényező függvénye, befolyásolja az alkalmazott anyag típusa, a szigetelendő felület mérete és vastagsága. Utóbbit a szerkezet, az elvárások ismeretében hőtechnikai számításokkal kell meghatározni. Ahogyan az sem mindegy, melyik típusát választjuk.
A nyitott cellás purhab olcsóbb, felhordása rendkívül gazdaságos, könnyű, üreges szerkezetű és páraáteresztő képessége miatt ideális beltéri szigetelőanyag. Ezzel szemben a zárt cellás változat tömörebb szerkezetű, vízzáró, kopásálló, járható felületet képez, így különösen alkalmas lapostetők külső szigetelésére.
A szórt purhab szigetelés ára tartalmazza az anyag-, valamint a kiszállási és a kivitelezési költségeket is, ezzel szemben a hagyományos szigetelőanyagok esetében azzal külön kell számolni.
Költséghatékony megoldás
A purhab szigetelés hosszú távon jelentős energiamegtakarítást eredményez, így a beruházás átlagosan 5 éven belül megtérülhet. Egy megfelelően hőszigetelt épület vonzó, így növeli az ingatlan értékét.