Az emberi szervezet egészségéhez elengedhetetlenek az Omega-3 és Omega-6 esszenciális zsírsavak, amelyeket az előállítani nem képes, ezért táplálékokból kell biztosítani.
Az Omega-3 zsírsavakról sokáig úgy tartották, hogy jótékony hatásúak szív- és érrendszeri betegségek esetén, de mára ez az elmélet megdőlni látszik, ennek ellenére továbbra is említésre méltóak.
Mit érdemes tudni a fogyasztásukkal kapcsolatban? Miért említik együtt a két típust? Milyen élelmiszerek tartalmazzák nagyobb mennyiségben, illetve megfelelőek-e a pótlásukra a BodySelect Omega zsírsavakat tartalmazó étrend-kiegészítők? Mekkora mennyiségre van szükségünk belőle? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ, tarts velünk!
Jó és rossz zsírok
A zsírok a 3 nagy makrotápanyag egyike, amelyek a szervezet számára nélkülözhetetlenek, így a sokak által diéta vagy sport okán preferált zsírmentes táplálkozás kedvezőtlen hatású lehet. Ideális esetben az étrendünknek 30% zsírt, 50% szénhidrátot és 20% fehérjét kell tartalmaznia.
A zsírok energiát biztosítanak a szervezet számára, így ha sportolunk, megnövekedett mennyiségben van rá szükségünk. Segítenek teltségérzet kialakításában, így fogyókúra esetén jótékonyak. De szükség van rájuk egyes vitaminok felszívódásához, továbbá hozzájárulhatnak az idegrendszer egészségéhez. Nem mindegy azonban, milyen típusú zsírokat fogyasztunk. Az egyszeresen és a többszörösen telítetlen zsírsavak jelentik a szervezet számára a jó, a telített és a transzzsírok a rossz, a kerülendő zsírokat.
Jótékony zsírsavak
A többszörösen telítetlen Omega-3 és az Omega-6 zsírsavak a jó zsírok táborát erősítik, ezért törekedni kell a fogyasztásukra, az étrendbe illesztésükre, különösen, hogy esszenciálisak, vagyis a szervezet megtermelni nem képes.
Változatos állati és növényi forrásokban találhatók meg, az Omega-3 zsírsavak nagy mennyiségben fellelhetők a tengeri halakban, valamint a len- és a kendermagban, a dióban, a zöldleveles zöldségekben. Az Omega-6 legjobb forrásai a hidegen sajtolt növényi olajok, valamint az olajos magvak.
A szervezet számára az Omega-3 és Omega-6 zsírsavak 1:4-1:1 aránya az ideális, ennek ellenére világszerte nagy az eltolódás utóbbiak javára, ami egyre több problémát okoz.
Az Omega-3 zsírsavak szerepe
Ezen zsírsavaknak 3 típusát ismerjük, az ALA névre hallgató alfa-linolénsavat, az EPA (eikozapentaénsav) és a DHA (dokozahexaénsav) változatokat. Míg az ALA kizárólag növényi forrásokban, a len- és kendermagban, a dióban, a repceolajban, a kelbimbóban, a kelkáposztában, a spenótban található meg, addig a másik 2 típus az állati eredetű forrásokban, a tengeri halakban és élőlényekben.
Naponta 250-500 mg-ot kellene elfogyasztani belőle, ami hazai viszonyok között étrend-kiegészítők nélkül szinte lehetetlen. Elengedhetetlenek a magzati és a szellemi fejlődéshez, valamint hozzájárul a szív megfelelő működéséhez.